Podsumowanie roku 2019 – część trzecia – Spotkania Klubu Seniora

Klub Seniora Wrocław

Klub Seniora przy fundacji Sancta Familia, Wrocław ul. Monte Cassino 68

W roku 2019 zajęcia w Klubie Seniora, działającym przy naszej fundacji, odbywały się w poniedziałki. Spotkania Klubu Seniora trwały przez cały rok z wyjątkiem wakacyjnej przerwy w lipcu. Seniorzy mieli okazję uczestniczyć w wykładach, prelekcjach i pogadankach na bardzo różnorodne tematy. Prowadzący poruszali różnorodne zagadnienia, zaczynając od sztuki i zdrowia, poprzez różne aspekty prawne czy administracyjne, a na tematyce psychologicznej kończąc. W czasie wspólnych spotkań klubowych obchodzone były uroczystości związane ze świętami, takie jak spotkanie opłatkowe, Mikołajki, wspólne kolędowanie, śniadanie wielkanocne czy tradycyjny „śledzik”. Na spotkaniach seniorzy obchodzili również swoje jubileusze – imprezom tym towarzyszył poczęstunek, śpiew, a nawet czasem i „tańce”. W Klubie prowadzona była również opatrzona zdjęciami Kronika opisująca kluczowe działania naszych klubowiczów. Ponad to w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca przed spotkaniem, o godz. 9:00 zainteresowani seniorzy mieli możliwość uczestniczenia w sprawowanej specjalnie dla nich Mszy św.  

Osoby,  których sprawność manualna umożliwiała jeszcze zaangażowanie się w prace rękodzielnicze, spotykały się na wspólne „dzierganie” – szydełkowanie, przygotowywanie prostych ozdób dekoracyjnych/świątecznych, wyklejanek. Z kolei Panie, których kondycja fizyczna pozwoliła na uprawianie aktywności fizycznej, spotykały się na wspólne spacery Nordic walking. Seniorzy chętnie wybierali się do miejsc kultury, takich jak teatr, filharmonia, muzea, wystawy tematyczne. Bardzo chętnie uczestniczyli w koncertach i spektaklach , m.in. koncert Zespołu Śląsk , „Chóry Seniorów’ , Muzyczna Komedia Francuska , Gala Wiedeńska czy  Rewia Sylwestrowa. W miarę swoich możliwości brali udział w towarzyszącym imprezom kulturalnym warsztatach i zajęciach dodatkowych. Zainteresowaniem cieszyły się także imprezy niebiletowane i bezpłatne, których w ofercie Wrocławia dla seniorów jest dużo. I tak nasi klubowicze uczestniczyli w Wieczorach Tumskich, Biesiadzie Niepodległościowej, działaniach w ramach Senioraliów czy Dniach Promocji Zdrowia oraz Nocy Muzeów.

W roku 2019 zrealizowane zostały 3 wycieczki o charakterze krajoznawczym poza Wrocław: 1. Rogalin, Św.Lipka (21 os.) . 2.Dolina Baryczy (22 os.)  3. Janowice Wielkie , Miedzianka – (23 os.). W ramach działań wyjazdowych zorganizowano również wyjazd do lasu, dumnie nazwany przez naszych beneficjentów 'grzybobraniem”. Był on także dobrą okazją do odpoczynku na świeżym powietrzu poza miastem. Seniorzy spacerowali ścieżką przyrodniczą i piekli kiełbaski na ognisku. Kolejnym wyjazdem, który cieszyła się dużym zainteresowaniem, była Droga Krzyżowa w Wierzbicach i Wilczkowie. Odbywały się również wycieczki/spacery w ramach miasta i obrzeży. Niestety z racji wieku i kondycji fizycznej, liczba osób biorących udział w wyjściach, była znacznie mniejsza niż w roku ubiegłym.

W 2019 roku odbyły się 43 spotkania Klubu Seniora na Wielkiej Wyspie we Wrocławiu. Jest to miejsce, w którym osoby starsze mają okazję twórczo i efektywnie spędzać czas. Klub Seniora (Wrocław) zaprasza do zapoznania się ze swoimi działaniami. Przypominamy również o możliwości wspierania naszej fundacji poprzez różnorodne formy działań. Ze szczegółami można zapoznać się na naszej stronie Jak możesz pomóc fundacji Sancta Familia. Jeżeli jeszcze nie wiesz, komu przekazać 1% podatku za 2019 rok, to chcielibyśmy przypomnieć, że fundacja Sancta Familia jest organizacją pożytku publicznego. Dzięki temu można wesprzeć ją poprzez przekazanie jednego procenta podatku.